Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri
Dr. Öğr. Üyesi Ayşe KONAÇ

Kızlık Zarı Çeşitleri

 1. Esnek
 2. Annüler
 3. Septalı
 4. Delikli (cribriformis)

Kızlık Zarı Şekilleri

 1. Yuvarlak Hymen (`-95 arasında görülür)
 2. Septat Hymen (Bölmeli tip)
 3. Subseptat Hymen (Yarı bölmeli tip)
 4. Cressent Hymen (Yarımay şeklinde)
 5. ribriform Hymen (“Elek” gibi çok delikli)
 6. Dentiküler Hymen
 7. Fimbrialı Hymen
 8. Labial Hymen
 9. İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile açılması gereklidir)

Kızlık zarı modellerindeki farklılıklar anormal yani patolojik kabul edilmez. Ancak yalnızca imperfore hymen adı verilen “deliksiz kızlık zarı”nın ameliyatla açılması gereklidir. Çünkü bu tür kızlık zarına sahip genç kızlar adet görme yaşına geldiklerinde adet görememe ve karın ağrısı gibi şikayetler ile jinekoloğa başvurmaktadırlar. Yapılan basit bir operasyon ile kızlık zarı kesilerek açılmaktadır. 

(Himenotomi operasyonu) KIZLIK ZARI RESİMLERİ (Sırasıyla)

1. Yuvarlak Tipte Kızlık Zarı En sık rastlanılan kızlık zarı modelidir.

2. Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı, kızlık zarının bu tipinde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı bir hal alabilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin genişletilmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan veya ilişkiye giremeyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır.

3. Yarım Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı, yarım ara bölmeli kızlık zarı türünün işlevsel açıdan bir önemi yoktur. Yalnızca tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.

4. Yarımay Tipte Kızlık Zarı, bu tür kızlık zarı çeşitlerinde de cinsel ilişki zor ve ağrılı hale gelebilir. Bu durumda jinekolog muayenesi yapılarak kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemi (himenotomy operasyonu) yapılabilir.

5. Elek Şekli Tipinde Kızlık Zarı, kızlık zarı üzerinde çok sayıda küçük delikler vardır. Bu durumda cinsel ilişki imkansız bir hal alabilir. Son derece nadir görülen bir durumdur.

6. Dentiküler Tipte Kızlık Zarı, son derece nadir görülen bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir hal almıştır. 

7. Fimbrial Tipte Kızlık Zarı, kadınlarda fallop tüpünün son kısmı “fimbria” olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.

8. Dudak Şekli Tipinde Kızlık Zarı içindeki delik “dudak” şeklindedir. Çok çok nadir bir kızlık zarı görünümüdür. 

9. Deliksiz Kızlık Zarı; kızlık zarı içerisinde delik yoktur. Bu nedenle bu genç kızlar 12-13 yaşı geldiğinde adet görememe, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerle jinekoloğa gelirler. Deliksiz kızlık zarı tıbbı terminolojide “imperfore hymen” olarak bilinir. Mutlaka ameliyatla açılarak vajinal geçişin sağlanması gerekir, aksi takdirde endometriosis gibi kalıcı jinekolojik problemlere zemin oluşur.


Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 veya 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak 
daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
En Kapsamlı Kadın Sağlığı Bilgilendirme Sitesi
En Kapsamlı Genital Estetik Bilgilendirme Sitesi
En Kapsamlı Kürtaj Bilgilendirme Sitesi