Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri
Dr. Öğr. Üyesi Ayşe KONAÇ

kızlık zarı dikimi çeşitleri

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri 

(Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi – Geçici Kızlık Zarı Dikimi)

1) Geçici Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti):

Genellikle düğünden en erken 7-10 gün öncesine kadar yapılabilir. Burada daha önceden yırtılmış kızlık zarının yeniden onarılması söz konusudur. Yırtılan kısımlar yeniden karşı karşıya getirilerek yeniden dikilir. Eğer kısa süre içinde bir beraberlik olmazsa kullanılan iplikler ten rengindedir ve kendi kendine yaklaşık 20 günde emilir. Kızlık zarı dikilmeden önceki haline gelir. 

Bu nedenle cinsel birliktelik uzun bir zaman sonra yaşanacaksa kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi önerilir. Dikişler dışarıdan görülmeyecek şekilde konulur.

2) Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti):      

Kalıcı kızlık zarı dikimi bu işin uzmanları tarafından vajina dokusundan 4 kat flep tekniği ile yeni bir kızlık zarı oluşturulması ile yapılır. Günler aylar hatta yıllar sonra bile birliktelik söz konusu olduğunda kanama oluşur. Muayenehane ortamlarında hijyene dikkat edilmesi oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırır.

Kızlık zarı dikimi işleminden hemen sonra normal hayata devam edebilirsiniz. Yatak istirahatine gerek yoktur. Bir hafta süre ile doktorun uygun gördüğü antibiyotik ve ağrı kesiciyi, gerekirse lokal antisptiği ve pomad kullanılmalı daha sonra da kontrole gelinmelidir. Bu arada zorlayıcı hareketlerde bulunmamalı, vajina girişi hiçbir şekilde kurcalanmamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi güvenilir bir ameliyattır. Çok hafif yanma ve şişlik, ödem oluşursa da birkaç gün içinde geçecektir. Operasyon sonrasında pek ağrı duyulmaz.

Eğer genel anestezi ile yapılırsa en geç 1 saat içinde hasta evine ve işine gidebilir. Yatması gerekmez. Normal hayatına devam edebilir. Eğer kişi genel anestezi ile yapılmasını isteniyorsa en az 4-5 saat su da dahil içilmemesi ve yemek yenilmemesi gerekmektedir. Sigara da içilmemelidir. Aksi takdirde anestezinin etkisinde uyurken yenilen ve içilen gıdalar hastanın akciğerlerine kaçarak ciddi hayati komplikasyonlara neden olabilir. Yemek yeme işlemi operasyondan yaklaşık 20 – 30 dakika sonra yapılabilir.

Ancak kızlık zarı dikimi işlemi lokal anestezi ile yapılacaksa aç olunmasına gerek yoktur. Anestezik madde kızlık zarı ve vajina girişine zerk edilerek yapılır. Kişi yalnızca anestezi sırasında iğnenin ilk batışını hisseder ve sonrasında ise ağrı yada acı duymaz. Hasta kızlık zarı dikimi işlemin boyunca uyanık olur ve doktorla iletişim kurabilir.

Kızlık zarı dikimi işlemi kesinlikle gizli tutulmakta ve hasta mahremiyetinize özen gösterilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi kesinlikle sizin tercihinizdir ve kimseyi ilgilendirmez. Son olarak tabi ki tavsiyem evliliğinizi eğer mümkün ise yalan üzerine kurmamanızdır. Ancak her şeye rağmen doğruların söylenmesi deli gibi aşık olduğunuz adamı ya da hayatınızı kaybetme noktasındaysanız ve size başka seçenek kalmıyorsa da tabi ki her konuda size yardımcı olmamız gerekir. 

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 veya 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak 
daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

En Kapsamlı Kadın Sağlığı Bilgilendirme Sitesi
En Kapsamlı Genital Estetik Bilgilendirme Sitesi
En Kapsamlı Kürtaj Bilgilendirme Sitesi